Home CINEMA Τα Critics’ Choice Awards στρώνουν τον δρόμο για τα Oscars

Τα Critics’ Choice Awards στρώνουν τον δρόμο για τα Oscars

Η περίοδος των βραβείων έχει μπει για τα καλά.

Τώρα και τα Critics’ Choice Awards ανακοίνωσαν τους νικητές τους.

Η αναλυτική λίστα έχει ως εξής:

ΣΙΝΕΜΑ

Best Picture
“BlacKkKlansman”
“Black Panther”
“The Favourite”
“First Man”
“Green Book”
“If Beale Street Could Talk”
“Mary Poppins Returns”
“Roma” — ΝΙΚΗ
“A Star Is Born”
“Vice”

Best Actor
Christian Bale – “Vice” — ΝΙΚΗ
Bradley Cooper – “A Star Is Born”
Willem Dafoe – “At Eternity’s Gate”
Ryan Gosling – “First Man”
Ethan Hawke – “First Reformed”
Rami Malek – “Bohemian Rhapsody”
Viggo Mortensen – “Green Book”

Best Actress (TIE)
Yalitza Aparicio – “Roma”
Emily Blunt – “Mary Poppins Returns”
Glenn Close – “The Wife” — ΝΙΚΗ
Toni Collette – “Hereditary”
Olivia Colman – “The Favourite”
Lady Gaga – “A Star Is Born” — ΝΙΚΗ
Melissa McCarthy – “Can You Ever Forgive Me?”

Best Supporting Actor
Mahershala Ali – “Green Book” — ΝΙΚΗ
Timothée Chalamet – “Beautiful Boy”
Adam Driver – “BlacKkKlansman”
Sam Elliott – “A Star Is Born”
Richard E. Grant – “Can You Ever Forgive Me?”
Michael B. Jordan – “Black Panther”

Best Supporting Actress
Amy Adams – “Vice”
Claire Foy – “First Man”
Nicole Kidman – “Boy Erased”
Regina King – “If Beale Street Could Talk” — ΝΙΚΗ
Emma Stone – “The Favourite”
Rachel Weisz – “The Favourite”

Best Young Actor/Actress
Elsie Fisher – “Eighth Grade” — ΝΙΚΗ
Thomasin McKenzie – “Leave No Trace”
Ed Oxenbould – “Wildlife”
Millicent Simmonds – “A Quiet Place”
Amandla Stenberg – “The Hate U Give”
Sunny Suljic – “Mid90s”

Best Acting Ensemble
“Black Panther”
“Crazy Rich Asians”
“The Favourite” — ΝΙΚΗ
“Vice”
“Widows”

Best Director
Damien Chazelle – “First Man”
Bradley Cooper – “A Star Is Born”
Alfonso Cuarón – “Roma” — ΝΙΚΗ
Peter Farrelly – “Green Book”
Yorgos Lanthimos – “The Favourite”
Spike Lee – “BlacKkKlansman”
Adam McKay – “Vice”

Best Original Screenplay
Bo Burnham – “Eighth Grade”
Alfonso Cuarón – “Roma”
Deborah Davis and Tony McNamara – “The Favourite”
Adam McKay – “Vice”
Paul Schrader – “First Reformed” — ΝΙΚΗ
Nick Vallelonga, Brian Hayes Currie, Peter Farrelly – “Green Book”
Bryan Woods, Scott Beck, John Krasinski – “A Quiet Place”

Best Adapted Screenplay
Ryan Coogler, Joe Robert Cole – “Black Panther”
Nicole Holofcener, Jeff Whitty – “Can You Ever Forgive Me?”
Barry Jenkins – “If Beale Street Could Talk” — ΝΙΚΗ
Eric Roth and Bradley Cooper & Will Fetters – “A Star Is Born”
Josh Singer – “First Man”
Charlie Wachtel & David Rabinowitz and Kevin Willmott & Spike Lee – “BlacKkKlansman”

Best Cinematography
Alfonso Cuarón – “Roma” — ΝΙΚΗ
James Laxton – “If Beale Street Could Talk”
Matthew Libatique – “A Star Is Born”
Rachel Morrison – “Black Panther”
Robbie Ryan – “The Favourite”
Linus Sandgren – “First Man”

Best Production Design
Hannah Beachler, Jay Hart – “Black Panther” — ΝΙΚΗ
Eugenio Caballero, Barbara Enriquez – “Roma”
Nelson Coates, Andrew Baseman – “Crazy Rich Asians”
Fiona Crombie, Alice Felton – “The Favourite”
Nathan Crowley, Kathy Lucas – “First Man”
John Myhre, Gordon Sim – “Mary Poppins Returns”

Best Editing
Jay Cassidy – “A Star Is Born”
Hank Corwin – “Vice”
Tom Cross – “First Man” — ΝΙΚΗ
Alfonso Cuarón, Adam Gough – “Roma”
Yorgos Mavropsaridis – “The Favourite”
Joe Walker – “Widows”

Best Costume Design
Alexandra Byrne – “Mary Queen of Scots”
Ruth Carter – “Black Panther” — ΝΙΚΗ
Julian Day – “Bohemian Rhapsody”
Sandy Powell – “The Favourite”
Sandy Powell – “Mary Poppins Returns”

Best Hair and Makeup
“Black Panther”
“Bohemian Rhapsody”
“The Favourite”
“Mary Queen of Scots”
“Suspiria
“Vice” — ΝΙΚΗ

Best Visual Effects
“Avengers: Infinity War”
“Black Panther” — ΝΙΚΗ
“First Man”
“Mary Poppins Returns”
“Mission: Impossible – Fallout”
“Ready Player One”

Best Animated Feature
“The Grinch”
“Incredibles 2”
“Isle of Dogs”
“Mirai”
“Ralph Breaks the Internet”
“Spider-Man: Into the Spider-Verse” — ΝΙΚΗ

Best Action Movie
“Avengers: Infinity War”
“Black Panther”
“Deadpool 2”
“Mission: Impossible – Fallout” — ΝΙΚΗ
“Ready Player One”
“Widows”

Best Comedy
“Crazy Rich Asians” — ΝΙΚΗ
“Deadpool 2”
“The Death of Stalin”
“The Favourite”
“Game Night”
“Sorry to Bother You”

Best Actor in a Comedy
Christian Bale – “Vice” — ΝΙΚΗ
Jason Bateman – “Game Night”
Viggo Mortensen – “Green Book”
John C. Reilly – “Stan & Ollie”
Ryan Reynolds – “Deadpool 2”
Lakeith Stanfield – “Sorry to Bother You”

Best Actress in a Comedy
Emily Blunt – “Mary Poppins Returns”
Olivia Colman – “The Favourite” — ΝΙΚΗ
Elsie Fisher – “Eighth Grade”
Rachel McAdams – “Game Night”
Charlize Theron – “Tully”
Constance Wu – “Crazy Rich Asians”

Best Sci-Fi or Horror Movie
“Annihilation”
“Halloween”
“Hereditary”
“A Quiet Place” — ΝΙΚΗ
“Suspiria”

Best Foreign Language Film
“Burning”
“Capernaum”
“Cold War”
“Roma” — ΝΙΚΗ
“Shoplifters”

Best Song
“All the Stars” from “Black Panther”
“Girl in the Movies” from “Dumplin’”
“I’ll Fight” from “RBG”
“The Place Where Lost Things Go” from “Mary Poppins Returns”
“Shallow” from “A Star Is Born” — ΝΙΚΗ
“Trip a Little Light Fantastic” from “Mary Poppins Returns”

Best Score
Kris Bowers – “Green Book”
Nicholas Britell – “If Beale Street Could Talk”
Alexandre Desplat – “Isle of Dogs”
Ludwig Göransson – “Black Panther”
Justin Hurwitz – “First Man” — ΝΙΚΗ
Marc Shaiman – “Mary Poppins Returns”

ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ

Best Drama Series
“The Americans” (FX) — ΝΙΚΗ
“Better Call Saul” (AMC)
“The Good Fight” (CBS All Access)
“Homecoming” (Amazon)
“Killing Eve” (BBC America)
“My Brilliant Friend” (HBO)
“Pose” (FX)
“Succession” (HBO)

Best Actor in a Drama Series
Freddie Highmore – “The Good Doctor” (ABC)
Diego Luna – “Narcos: Mexico” (Netflix)
Richard Madden – “Bodyguard” (Netflix)
Bob Odenkirk – “Better Call Saul” (AMC)
Billy Porter – “Pose” (FX)
Matthew Rhys – “The Americans” (FX) — ΝΙΚΗ
Milo Ventimiglia – “This Is Us” (NBC)

Best Actress in a Drama Series
Jodie Comer – “Killing Eve” (BBC America)
Maggie Gyllenhaal – “The Deuce” (HBO)
Elisabeth Moss – “The Handmaid’s Tale” (Hulu)
Sandra Oh – “Killing Eve” (BBC America) — ΝΙΚΗ
Elizabeth Olsen – “Sorry For Your Loss” (Facebook Watch)
Julia Roberts – “Homecoming” (Amazon)
Keri Russell – “The Americans” (FX)

Best Supporting Actor in a Drama Series
Richard Cabral – “Mayans M.C.” (FX)
Asia Kate Dillon – “Billions” (Showtime)
Noah Emmerich – “The Americans” (FX) — ΝΙΚΗ
Justin Hartley – “This Is Us” (NBC)
Matthew Macfadyen – “Succession” (HBO)
Richard Schiff – “The Good Doctor” (ABC)
Shea Whigham – “Homecoming” (Amazon)

Best Supporting Actress in a Drama Series
Dina Shihabi – “Jack Ryan” (Amazon)
Julia Garner – “Ozark” (Netflix)
Thandie Newton – “Westworld” (HBO) — ΝΙΚΗ
Rhea Seehorn – “Better Call Saul” (AMC)
Yvonne Strahovski – “The Handmaid’s Tale” (Hulu)
Holly Taylor – “The Americans” (FX)

Best Comedy Series
“Atlanta” (FX)
“Barry” (HBO)
“The Good Place” (NBC)
“The Kominsky Method” (Netflix)
“The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon) — ΝΙΚΗ
“The Middle” (ABC)
“One Day at a Time” (Netflix)
“Schitt’s Creek” (Pop)

Best Actor in a Comedy Series
Hank Azaria – “Brockmire” (IFC)
Ted Danson – “The Good Place” (NBC)
Michael Douglas – “The Kominsky Method” (Netflix)
Donald Glover – “Atlanta” (FX)
Bill Hader – “Barry” (HBO) — ΝΙΚΗ
Jim Parsons – “The Big Bang Theory” (CBS)
Andy Samberg – “Brooklyn Nine-Nine” (Fox)

Best Actress in a Comedy Series
Rachel Bloom – “Crazy Ex-Girlfriend” (The CW)
Rachel Brosnahan – “The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon) — ΝΙΚΗ
Allison Janney – “Mom” (CBS)
Justina Machado – “One Day at a Time” (Netflix)
Debra Messing – “Will & Grace” (NBC)
Issa Rae – “Insecure” (HBO)

Best Supporting Actor in a Comedy Series
William Jackson Harper – “The Good Place” (NBC)
Sean Hayes – “Will & Grace” (NBC)
Brian Tyree Henry – “Atlanta” (FX)
Nico Santos – “Superstore” (NBC)
Tony Shalhoub – “The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon)
Henry Winkler – “Barry” (HBO) — ΝΙΚΗ

Best Supporting Actress in a Comedy Series
Alex Borstein – “The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon) — ΝΙΚΗ
Betty Gilpin – “GLOW” (Netflix)
Laurie Metcalf – “The Conners” (ABC)
Rita Moreno – “One Day at a Time” (Netflix)
Zoe Perry – “Young Sheldon” (CBS)
Annie Potts – “Young Sheldon” (CBS)
Miriam Shor – “Younger” (TV Land)

Best Limited Series
“A Very English Scandal” (Amazon)
“American Vandal” (Netflix)
“The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” (FX) — ΝΙΚΗ
“Escape at Dannemora” (Showtime)
“Genius: Picasso” (National Geographic)
“Sharp Objects” (HBO)

Best Movie Made for Television
“Icebox” (HBO)
“Jesus Christ Superstar Live in Concert” (NBC) — ΝΙΚΗ
“King Lear” (Amazon)
“My Dinner with Hervé” (HBO)
“Notes from the Field” (HBO)
“The Tale” (HBO)

Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television
Antonio Banderas – “Genius: Picasso” (National Geographic)
Darren Criss – “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” (FX) — ΝΙΚΗ
Paul Dano – “Escape at Dannemora” (Showtime)
Benicio Del Toro – “Escape at Dannemora” (Showtime)
Hugh Grant – “A Very English Scandal” (Amazon)
John Legend – “Jesus Christ Superstar Live in Concert” (NBC)

Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television (TIE)
Amy Adams – “Sharp Objects” (HBO) — ΝΙΚΗ
Patricia Arquette – “Escape at Dannemora” (Showtime) — ΝΙΚΗ
Connie Britton – “Dirty John” (Bravo)
Carrie Coon – “The Sinner” (USA Network)
Laura Dern – “The Tale” (HBO)
Anna Deavere Smith – “Notes From the Field” (HBO)

Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television
Brandon Victor Dixon – “Jesus Christ Superstar Live in Concert” (NBC)
Eric Lange – “Escape at Dannemora” (Showtime)
Alex Rich – “Genius: Picasso” (National Geographic)
Peter Sarsgaard – “The Looming Tower” (Hulu)
Finn Wittrock – “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” (FX)
Ben Whishaw – “A Very English Scandal” (Amazon) — ΝΙΚΗ

Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television
Ellen Burstyn – “The Tale” (HBO)
Patricia Clarkson – “Sharp Objects” (HBO) — ΝΙΚΗ
Penelope Cruz – “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” (FX)
Julia Garner – “Dirty John” (Bravo)
Judith Light – “The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story” (FX)
Elizabeth Perkins – “Sharp Objects” (HBO)

Best Animated Series
“Adventure Time” (Cartoon Network)
“Archer” (FX)
“Bob’s Burgers” (Fox)
“BoJack Horseman” (Netflix) — ΝΙΚΗ
“The Simpsons” (Fox)
“South Park” (Comedy Central)

ΔΗΜΟΦΙΛΗ

Το Cats συναντά το «Pet Sematary» σε ένα τρομακτικό mash-up

Ήδη απ’την κυκλοφορία του trailer του Cats πολύς κόσμος τρόμαξε. Και ο τρόμος αυτός έδωσε πολύ έμπνευση. Εδώ το διάσημο μιούζικαλ συναντά μια πρόσφατη ταινία τρόμου. Δείτε...

Ένα νέο απόσπασμα για το «The Dark Crystal: Age of Resistance»

Μετράμε αντίστροφα μέχρι επιτέλους να κυκλοφορήσει η σειρά του Dark Crystal. Μια αγαπημένη ταινία που γίνεται σειρά, και φαίνεται να δημιουργήθηκε με πολύ αγάπη. Ένα νέο...

Κάτι ανατριχιαστικό έρχεται στο trailer του «Antlers»

Σε σκηνοθεσία Scott Cooper και παραγωγή Guillermo del Toro έρχεται το Antlers. Και αυτός είναι ένας πολύ καλός λόγος να θέλουμε να το δούμε. Το πρώτο...

Ο Martin Freeman θα επιστρέψει στο Black Panther

Όταν η Marvel ανακοίνωσε τις ταινίες της 4ης φάσης της ήταν λίγο περίεργο που δεν υπήρχε ο Black Panther ανάμεσα στους άλλους τίτλους. Αυτό δεν...

Στο Netflix έρχεται το Invader Zim: Enter the Florpus

Μια νέα animated ταινία ετοιμάζει το Netflix. Το Invader Zim: Enter the Florpus θα προβληθεί σύντομα στη συνδρομητική πλατφόρμα. Το επίσημο trailer κυκλοφόρησε. Δείτε το.