ΔΕΙΤΕ ΤΙΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΒΡΑΒΕΙΩΝ BIFA

0
111

Ανακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες των βρετανικών βραβείων ανεξάρτητων ταινιών. Και οι περισσότερες πηγαίνουν στο «Broken» του Rufus Norris, που τυγχάνει μάλιστα και ντεμπούτο του.

Οι νικητές θα ανακοινωθούν στις 9 Δεκεμβρίου 2012.

Δείτε την αναλυτική λίστα:

Best British Independent Film

Sponsored by Moët & Chandon

Berberian Sound Studio

Broken

Sightseers

The Best Exotic Marigold Hotel

The Imposter

Best Director

Sponsored by AllCity & Intermission

Bart Layton – The Imposter

Ben Wheatley – Sightseers

John Madden – The Best Exotic Marigold Hotel

Peter Strickland – Berberian Sound Studio

Rufus Norris- Broken

The Douglas Hickox Award [Best Debut Director]

Sponsored by 3 Mills Studios

Bart Layton – The Imposter

Ben Drew – Ill Manors

Rowan Athale – Wasteland

Rufus Norris – Broken

Sally El Hosaini – My Brother The Devil

Best Screenplay

Sponsored by BBC Films

Abi Morgan – The Iron Lady

Alice Lowe, Steve Oram, Amy Jump – Sightseers

Mark O'Rowe – Broken

Paul Andrew Williams – Song For Marion

Peter Strickland – Berberian Sound Studio

Best Actress

Sponsored by M.A.C

Alice Lowe (Tina) – Sightseers

Andrea Riseborough (Colette McVeigh) – Shadow Dancer

Elle Fanning (Ginger) – Ginger & Rosa

Judi Dench (Evelyn Greenslade) – The Best Exotic Marigold Hotel

Meryl Streep (Margaret Thatcher) – The Iron Lady

Best Actor

Riz Ahmed (Aaron) – Ill Manors

Steve Oram (Chris) – Sightseers

Terence Stamp (Arthur) – Song For Marion

Tim Roth (Archie) – Broken

Toby Jones (Gilderoy) – Berberian Sound Studio

Best Supporting Actress

Alice Englert (Rosa) – Ginger & Rosa

Eileen Davies (Carol) – Sightseers

Maggie Smith (Muriel Donnelly) – The Best Exotic Marigold Hotel

Olivia Colman (Queen Elizabeth) – Hyde Park On Hudson

Vanessa Redgrave (Marion) – Song For Marion

Best Supporting Actor

Sponsored by Sanderson & St Martins Lane

Billy Connolly (Wilf) – Quartet

Cillian Murphy (Mike Kiernan) – Broken

Domhnall Gleeson (Connor) – Shadow Dancer

Rory Kinnear (Bob Oswald) – Broken

Tom Wilkinson (Graham Dashwood) – The Best Exotic Marigold Hotel

Most Promising Newcomer

Sponsored by Studiocanal

Elliott Tittensor (Tits) – Spike Island

Eloise Laurence (Skunk) – Broken

James Floyd (Rashid) – My Brother The Devil

Paul Brannigan (Robbie) – The Angels' Share

Zawe Ashton (Joyce Vincent) – Dreams Of A Life

Best Achievement In Production

Sponsored by Company3

Berberian Sound Studio

Ill Manors

Sightseers

The Imposter

The Sweeney

Best Technical Achievement

Sponsored by LightBrigade Media

Nic Knowland Bsc – Cinematography – Berberian Sound Studio

Joakim Sundström, Stevie Haywood AMPS IPS – Sound Design – Berberian Sound Studio

Electric Wave Bureau – Music – Broken

Robbie Ryan – Cinematography – Ginger & Rosa

Andrew Hulme – Editing – The Imposter

Best Documentary

Dreams Of A Life

London: The Modern Babylon

Marley

Roman Polanski: A Film Memoir

The Imposter

Best British Short

Supported by the BFI

Friday

Junk

Skyborn

Swimmer

Volume

Best International Independent Film

Amour

Beasts Of The Southern Wild

Rust & Bone

Searching For Sugar Man

The Hunt

The Raindance Award

Frank

Strings

Love Tomorrow

City Slacker

Jason Becker: Not Dead Yet